Актуальні статті

Як скласти резюме у 2023: приклади та поради оформлення CV

Анастасія Становська
23.8.2023
Digital marketing

Резюме: що це

Резюме — це такий документ, у якому вказані основні дані про працівника, які можуть стати у пригоді при працевлаштуванні на роботу. Метою складання резюме є надання короткої та стислої інформації про себе, щоб зацікавити роботодавця та влаштуватися на роботу. Тож розповімо трохи детальніше про це. Тож як зробити резюме гарно?

З чого складається резюме?
А складається воно з інформації про людину, а саме — спеціаліста у певній сфері. Там мають бути зазначені загальні дані про особу, контакти, за якими можна зв'язатися, інформація про освіту, навички у цій спеціалізації, так звані hard skills, курси, які ви проходили або сертифікати, які отримали, а також особиста інформація про soft skills та навіть хобі. Деякі спеціальності потребують зазначати інформацію про свій родинний статус або інші речі. Але про усе по черзі. Які ж правила гарного резюме? Можемо виділити три основних.

1) Правдивість.Зазначайте у своєму CV тільки ту інформацію, яка відповідає дійсності. Ваші навички або сертифікати не важко перевірити, тому краще не брешіть. Також не варто прикрашати свої якості, тому що у роботі випливає усе та згодом до вас можуть з'явитися питання.

2) Лаконічність.
Говоріть про себе коротко і по справі. Навіть розповідаючи про свою попередню роботу. Згадуйте тільки основне і те, що може вам знадобитися саме на цій вакансії. Інформація про хатніх улюбленців — це звісно добре, але, можливо, тільки при працевлаштуванні в зоомагазин. Резюме має співвідноситись до посади, яку ви плануєте обіймати.

3) Має містити всю необхідну інформацію.
Задля того, щоб роботодавець у вас зацікавився, зазначте у своєму резюме все, що ви вмієте та якими якостями володієте. Постарайтеся скласти його так, щоб компанія зрозуміла, чому саме вас просто необхідно взяти на цю посаду. Не забудьте вказати інформацію про особисті якості в резюме. Але пам'ятайте, що на прочитання CV витрачається не дуже багато часу, зазвичай декілька хвилин, тому виберіть основне. Про все інше зможете розказати на співбесіді.

Як може виглядати резюме?
Для того, щоб вам було простіше та все було оформлено грамотно, подаємо список, як має виглядати резюме:

1) Прізвище, ім'я, по батькові.

2) Контактні дані — телефон і пошта. Також можна додати посилання на соцмережі, які можуть знадобитися на цій вакансії. Найбільш актуально для творчих професій.

3) Посада, яку плануєте займати. Тут можна додати, чому саме у цій компанії ви хочете працювати та яку користь ви їй принесете. Тільки тезисно та максимально стисло.

4) Освіта.

5) Професійні та особисті навички.

6) Додаткова інформація.В принципі, це — база. Все інше — другорядне.

Види резюме

Тепер трохи детальніше про види резюме та їх короткий опис. Почнемо з того, що всього існує три основних види оформлення резюме — хронологічний, функціональний та комбінований. Також є й інші, але про них згодом. Для легшого сприйняття ми підготували резюме приклад для кожного з видів. Героєм нашої розповіді буде Євген, який хоче влаштуватися на посаду копірайтера.

Хронологічне

Хронологічний — найбільш популярний та розповсюджений вид резюме. Як можна зрозуміти з назви, тут про все розповідається послідовно. Але починати варто з останнього місця роботи. Звісно, тут присутні усі дані, про які ми зазначали вище.Обов'язково зазначте:

1) Назву компанії.

2) Період роботи.

3) Посаду.

4) Ваші обов'язки.

5) Навички професійні та особисті.

6) Опис досягнень.

Цей вид резюме добре підійде, якщо ви працюєте в одній сфері та поступово розвиваєтесь. Резюме з різними видами робіт та галузей не справить на роботодавця необхідного враження, тому обирайте саме ті етапи вашого робочого життя, які відповідають цій вакансії.

Приклад хронологічного резюме:

Ось і все, зразкове резюме у хронологічному порядку готове! Але важливо бути гнучкими — це все-таки резюме зразок, а не істина в останній інстанції. Ви можете додавати сюди те, що вважаєте за необхідне.

Цей вид резюме підійде тим, хто довго працює в одній сфері.

Ось і все, зразкове резюме у хронологічному порядку готове! Але важливо бути гнучкими — це все-таки резюме зразок, а не істина в останній інстанції. Ви можете додавати сюди те, що вважаєте за необхідне.

Цей вид резюме підійде тим, хто довго працює в одній сфері.

Функціональне

Функціональне — резюме, у якому основний упор йде на певні професійні навички спеціаліста та його досвід у даній сфері. Тут варто описати їх на самому початку. Іншу інформацію можете додавати на власний розсуд. Цей вид резюме підійде таким шукачам, які є новачками у сфері або мають певні пустоти у даній професійній сфері. Також непогано було б доповнити це супровідним листом. Порада: розмежуйте навички за темами. Зараз ми покажемо, як саме.

Приклад функціонального резюме:

Далі за схемою додайте інформацію про освіту, досягнення та певні особисті дані. На цьому написання функціонального резюме можна вважати завершеним.

Комбіноване

Комбіноване або гібридне — вид резюме, у якому зустрічаються особливості двох попередньо згаданих видів — хронологічного та функціонального. Цей вид резюме достатньо добре сприймається роботодавцями. Тут можна зазначити усі подробиці й щодо своїх навичок, і щодо попереднього досвіду роботи. Це така більш hard версія хронологічного резюме, де ви можете розійтися та перерахувати усе, чим ви володієте та що можете. Але не забувайте — без переборів. Такий вид резюме підійде тим, хто прагне змінити професію або спробувати себе у тому, з чим, на думку шукача, він зможе впоратись з наявними у нього навичками та здібностями.

Приклад комбінованого резюме:

Готово! Дозволимо собі також сказати, що резюме даного виду користуються високою популярністю серед рекрутерів, тому що допомагають у повному обсязі зрозуміти здібності кандидата на посаду.

А ще бувають такі

Таргетоване

Вид резюме, який пишеться під певну вакансію. Він дозволить вам виразити своє зацікавлення та бажання попасти саме у цю компанію та саме на цю посаду. Також він підійде тим, хто має значний досвід, з якого необхідно буде обрати тільки найголовніше та найбільш значуще. Довгий процес, але воно того варте.

Графічне

Резюме, у якому інформація про вас подана у вигляді графіків, діаграм та інших візуальних елементів. Тут можна проявити свою творчість, щоб вразити роботодавця. Але такий вид підходить не скрізь.

Відеорезюме

Вид резюме, у якому ви презентуєте невеликий (!) відеоролик з представленням себе. Підійдіть уважно до складання плану розповіді, щоб не упустити головне та не наговорити зайвого. І не соромтеся, роботодавці люблять впевнених у собі людей. А ви ж саме такий?

Креативне  

Резюме, у якому можна проявити усю свою фантазію та здібності. Підійде для тих, чия вакансія пов'язана із творчістю у будь-якому її прояві. Тут можна використовувати що завгодно: графіки, фотографії або навіть приклади своїх робіт. Фантазуйте!

Стилі викладення інформації в резюме

Всього їх можна виділити два:

Європейський або британський.

Цьому стилю викладу інформації характерно спочатку зазначити дані про себе, номер телефону, інші контакти, дату народження, родинний стан, а потім у хронологічному порядку про освіту та досвід роботи.

Американський.

Цьому ж стилю характерно подавати інформацію у зворотному порядку — спочатку називається посада, на якій ви працюєте зараз, а потім — усі попередні місця роботи.

Ось і все. Сподіваємося, більше у вас не виникне питання «як оформити резюме» та потреби у пошуку «як скласти резюме зразок». Проте ми маємо ще корисну інформацію для вас, щоб ваше CV точно було гарне та навіть бездоганне. Тому читайте далі, як писати резюме і переглядайте приклади.

Як скласти резюме: приклади

Для того, щоб дізнатися, як правильно зробити резюме, ми підготували ще декілька прикладів. Це резюме шаблон, який можна використовувати при: працевлаштуванні на конкретну посаду, для студента, який тільки закінчив ВНЗ та для професіонала, який рухається кар'єрними сходами.

Як створити резюме студенту

Як спласти резюме професіоналу

Другий приклад — як грамотно скласти резюме, якщо ви професіонал, який рухається кар'єрними сходами та у вас купа досвіду, навичок і робіт за плечима. Правильна відповідь — обрати головне і почати з останнього. Покажіть свій розвиток.

І так далі. Уся інша інформація подається за вашим бажанням. Головне — вказати ваші сильні сторони, особливості та зазначити про свій досвід.

Як правильно написати резюме при працевлаштуванні на посаду.

Розглянемо ще один варіант як правильно написати резюме, якщо ви хочете влаштуватися у певну компанію на певну посаду.

Також для творчих професій є плюсом, коли до резюме додаються сертифікати або інформація про курси, які ви пройшли. На щастя, Promodo Academy пропонує велику кількість якісних та різноманітних курсів, які можуть стати вам у пригоді при працевлаштуванні. Ми — компанія з багаторічним досвідом, яким хочемо поділитися із вами. Наприклад, маємо ось такий цікавий та корисний майстер-клас для підвищення скіллів:

Middle PPC-спеціаліст

Майстер-клас з дизайну рекламних кампаній для бренду в coцмepeжax дoпoмoжe пoзнaйoмитиcь зі cвітoм дизaйну тa oтpимaти нoві нaвички poбoти зі штучним інтeлeктoм. Піcля мaйcтep-клacу ви нe тільки opієнтувaтиметесь в тpeндax тa eлeмeнтax дизaйну для coцмepeж, aлe й вмітимeте викopиcтoвувaти ШІ у cвoїй poбoті. Пpиєднуйтеся тa вчиться poбити eфeктивні кpeaтиви для coціaльниx мeдіa! Але також маємо ще багато різних курсів, майстер-класів та лекцій, які точно будуть вам корисними. Варто тільки зазирнути на наш сайт. Розвивайтеся, вчіться та нехай щастить!

Що не потрібно писати у резюме

Як написати хороше резюме ми вже знаємо, але як грамотно скласти резюме, яке не викличе до вас зайвих питань — розповімо зараз.

Усього можна виокремити декілька пунктів, які не варто зазначати у своєму CV:

1) Не варто зазначати усі місця своєї роботи.
Зазвичай, роботодавців цікавить останнє або декілька останніх, за допомогою яких можна прослідкувати ваш шлях у професії. Те, що ви колись роздавали рекламні буклети біля місцевого магазину косметики — зайва інформація. Якщо у вас дуже багато досвіду саме за цією спеціальністю — зазначте головні та найбільш, на вашу думку, значущі.

2) Не можна зазначати ваші слабкі сторони.
Ну як, можна, але не варто. Ви ж хочете справити гарне враження, чи не так? Зазначте тільки те, у чому ви насправді сильні та якості, якими ви пишаєтесь. Це збільшує ймовірність, що зацікавить саме ваша кандидатура.

3) Не пишіть про стан свого здоров'я.
Так, робота може залежати від стану вашого здоров'я, але тільки вибіркові спеціальності. Не розповідайте про плоскостопість у резюме на посаду SMM-ника. Також це може створити враження, що ви не розумієте, що відбувається. Пам'ятайте — коротко і про головне.

4) Причини, через які ви пішли з попереднього місця роботи.
Це може бути важливим, але вже на співбесіді. Задача резюме — коротко та стисло пояснити усі ваші плюси, сильні сторони та переваги саме вашої кандидатури. Порада: навіть на співбесіді не жалійтеся та не посипайте брудом ваше попереднє місце роботи. Це не зробить вам честі, а може зіпсувати враження про вас.

5) Рекомендаційні листи та приклади робіт.
Не додавайте у резюме зайвого шуму. Якщо ви хочете поділитися цією інформацією — краще винесіть це в окремий документ та поділіться із роботодавцем, якщо у цьому буде потреба. Так само варто вчинити й з прикладами робіт, якщо їх обов'язкова наявність у резюме не зазначається.

6) Не пишіть про свої невдачі.
У будь-якій роботі може скластися так, що щось не виходить. Але не треба про це казати у вашому резюме. Ви ж цим успішно впоралися у свій час, чи не так? Краще скажіть, що розв'язали певне важливе питання корисним для компанії шляхом. Проте не перестарайтеся.

7) Не використовуйте тільки шаблонні фрази.
Так, ви дійсно можете бути стресостійким та цілеспрямованим, але додайте у графу своїх якостей ще й більш конкретні речі. Так роботодавець зможе впевнитись, що саме ви підходите на цю вакансію.

8) Фото, яке не підходить.
Краще обирайте портретне фото, де добре та якісно видно ваше обличчя. Фото з фестивалів та концертів, поїздки у Карпати або з гарної фотосесії у пишній сукні — це звісно добре, але не дуже серйозно. Підійдіть до цього питання з відповідальністю, бо фото — це перше, що бачить людина, переглядаючи ваше резюме.

9) Навички, які не на часі.
Володіння, навіть у досконалості, застарілими версіями програм, неактуальними месенджерами та неактуальним словниковим запасом — не зіграють вам на руку. Якщо ж такі навички у вас зазначені — почистьте від них своє резюме та додайте свіжі. Вони у вас точно є.

Що потрібно писати в резюме

1) Звертайте більше уваги на свої досягнення, а не на загальні фрази.
Замість «працював із колективом» напишіть «вивів трьох співробітників на новий рівень» і все у такому дусі.

2) Надавайте перевагу позитивній інформації.
Замість «розв'язував проблеми» скажіть «допомагав клієнтам з їх проханнями».

3) Зменште використання займенника «я».
Говоріть про свої досягнення загально, а то про вас може скластися неправильне враження.

4) Зосереджуйте увагу на тому, у чому ви досягли успіхів.
Замість «працював у компанії 5 років» скажіть «двічі отримував підвищення по кар'єрній драбині та тричі — підвищення заробітної плати».

Що робити, коли резюме вже написано

1) Перевірте його на наявність граматичних, пунктуаційних та інших видів помилок. Грамотно складене резюме сприймається роботодавцем краще і доводить, що ви володієте високим рівнем інтелекту. Або хоча б вмієте користуватися програмами по перевірці правопису.

2) Перегляньте, чи нічого ви не забули. Важливо сказати про усі свої сильні сторони, не упустивши якоїсь важливої деталі. Можливо, ви були на якомусь курсі та не прикріпили сертифікат? Перегляньте своє резюме ще раз та додайте його туди.

3) Оформте резюме так, щоб його було зручно читати. Не забудьте про пробіли у потрібних місцях, абзаци та комфортний для читання шрифт. Розподіліть все у необхідних місцях не допускаючи мішанини.

4) Про теперішню роботу говоріть у теперішньому часі, про минулу — у минулому. Використовуйте слова відповідних форм.

5) Зверніть увагу на те, щоб ваше резюме було оформлене в одному стилі.

6) Ще раз — не брешіть. Якщо ви десь додали зайвих фарб у свою біографію — приберіть. Усю інформацію можна достатньо легко перевірити.

7) Якщо є можливість або потреба — напишіть резюме двома мовами. У першу чергу, це підвищить до вас інтерес, як до розвиненого професіонала і допоможе звернути увагу на вас іноземних компаній.

8) Стислість — наша подруга. Вмістіть своє резюме у 1-2 сторінки. Але пам'ятайте про розмір шрифту, це не має бути каша з інформації.

В принципі, це все, що може знадобитися при складанні гарного резюме. Якщо у вас є якісь свої ідеї або погляди — складайте резюме по-своєму. Але пам'ятайте основні правила.

Правильне резюме: зразок CV

Наостанок покажемо вам резюме шаблон, складений на основі нового вигаданого персонажа Юлі, яка хоче влаштуватися на посаду умовного технічного співробітника в IT.

Сподіваємося, ця стаття була вичерпною для вас. Працюйте, розвивайтеся та робота вашої мрії — у ваших руках!

Також цікаво
Дізнавайтеся про все першими!
Дякую! Ваше звернення отримано!
Ой! щось пішло не так.